top of page

5. DOBRÝ SKUTEK

záchrana srnčat

Každý rok v ČR zemře kolem 60 000 srnčat. Období od května do začátku července je čas, kdy srny svá mláďata tzv. kladou především do vysoké trávy na lukách, které se však v tomto období sekají k přípravě senáže. Srnčata se při nebezpečí instinktivně krčí u země, proti těžké technice jsou bez šance. Aby se toto nedělo, měly by se louky před sečí procházet. To však vyžaduje spolupráci zemědělců, myslivců a dobrovolníků. Bližší info o dané problematice můžete najít zde: http://www.stopsecenisrncat.cz/ 

 

Dále existuje portál http://senosec.czu.cz/, který spojuje zemědělce, myslivce a dobrovolníky, ochotné tento problém řešit a do ochrany zvěře se před sečením zapojit. Tato aplikace funguje tak, že zemědělec či myslivec nahlásí termín sečení a přihlášení dobrovolníci se poté aktivně zapojují do procházení konkrétních luk. Základní princip: zemědělec nahlásí akci, myslivec zajistí lidi a před sekáním se louky společně projdou. Pokud do luk vjede zemědělec bez předchozí kontroly louky, srnčata rozseká na cimprcampr, protože neutečou. Instinkt jim velí přikrčit se a nehýbat se...:-( Pokud chcete pomoci, ale nenašli jste Vámi žádanou lokalitu v mapě, stačí přímo oslovit zemědělce a myslivce ve Vašem okolí. Od nich se pak přímo dozvíte, zda pro procházení luk hledají dobrovolníky, nebo zda to zvládnou sami. 

 

JÁ JSEM SE S MYSLIVCI A DOBROVOLNÍKY VYDALA ZACHRAŇOVAT SRNČATA NA HRADIŠTKO (30 km OD PRAHY). SRNČATA JSME NAŠLI CELKEM DVĚ (NECHCI SE CHLUBIT, ALE JEDNO JSEM NAŠLA PŘÍMO JÁ - KRÁSNEJ POCIT, DOPORUČUJI TAKÉ ZAŽÍT:-))  UŽ JEN TO, ŽE SE LOUKA PŘED SEČÍ PROJDE (JEŠTĚ LÉPE, POKUD SE PROJDE SE PSY), DONUTÍ ZVÍŘATA, ABY SE Z LOUKY STÁHLA A ODVEDLA I SVÁ MLÁĎATA. NA MLÁĎATA NIKDY NESAHÁME HOLOU RUKOU, JAK POSTUPOVAT, POKUD PŘI PROCHÁZENÍ LUK PŘED SEČÍ NARAZÍTE NAPŘ. NA SRNČE SE DOZVÍTE VE VÝŠE UVEDENÝCH ODKAZECH.

bottom of page